– Nå lurer vi på hvordan vi skal klare oss uten Aksel

Aksel Wråli og Steinar Broholm Larsen sitter på benker rundt et parkbord

Aksel Kjelbotn Wråli (t.h) og artikkelforfatteren i en faglig prat i parken utenfor rådhuset. Foto: Aksel Kjelbotn Wråli/Orkland kommune

Etter to år som lærling i innholdsproduksjon i Orkland kommune har Aksel Kjelbotn Wråli bestått fagprøven med glans. Nå venter fast jobb hos Mystory Norge i Namsos. Aksel etterlater seg både spor og savn i kommunen han har vært en verdifull del av.

av Steinar Broholm Larsen

Sist oppdatert

– Da vi tok kontakt med Charlottenlund videregående skole med spørsmål om å ta imot lærling, var vi samtidig litt spent på om vi hadde kapasitet til å ta imot. Nå lurer vi på hvordan vi skal klare oss uten, sier Jakobe Juul, Aksels faglige leder gjennom de to årene læretiden har vart.

Dette oppsummerer den reisen Aksel har hatt – fra fersk lærling til en trygg og selvgående fagarbeider med både faglig dybde, teknisk kompetanse og en trygg tilstedeværelse i kollegiet.

Et løft for hele kommunen

Jakobe Juul i hvit skjorte

Jakobe Juul er kommunalsjef for orgaisasjon og utvikling. Foto: Aksel Kjelbotn Wråli/Orkland kommune

løpet av de to årene har Aksel, som er fra Namsos, jobbet med en rekke kommunikasjonsoppgaver – fra videoproduksjon og kampanjer til grafikk, lyd og tekst. Han har hatt ansvar for egne prosjekter og deltatt aktivt i både planlegging, produksjon, publisering og analyse.

– Aksel har løst alle oppgaver på en utmerket måte. Han har tatt et større ansvar for prosjekter enn man strengt tatt kan forvente av en lærling. I tillegg har han villig delt av sin kunnskap og bidratt til å heve kompetansenivået i hele avdelingen, sier Juul.

Kollegaer i ulike deler av kommunen har meldt tilbake at de har satt pris på møtene med Aksel – en stødige, smilende og humoristisk innholdsprodusent som alltid har fått folk til å føle seg vel.

Faglig og personlig vekst

Selv beskriver Aksel læretiden som både givende og utviklende:

– Jeg har fått prøve meg på mange ulike oppgaver, også ting jeg syntes var litt utfordrende i starten – som å ta kontakt med folk. Det har vært veldig fint å kjenne på mestring, og å oppleve at jeg har blitt regnet som en ordinær kollega, ikke bare som "lærlingen", forteller han.

Han trekker også fram at det å ha et eget fagområde å være ansvarlig for, har gjort læretiden meningsfull og motiverende.

– Det har vært et trygt og godt arbeidsmiljø – både i kommuniksjonsavdelingen og ellers i kommunen. Jeg har lært mye, ikke bare faglig, men også om arbeidslivet og meg selv.

Rekruttering og fremtid

Aksel i ferd med å filme ute på lokasjon

Aksel i ferd med å filme til rekrutteringsfilm for læreryrket på Lensvik skole. Foto: Tonje Serine Bua/Orkland kommune

Aksels suksesshistorie har allerede fått ringvirkninger. 18. august starter en ny lærling i innholdsproduksjonsfaget i Orkland kommune. Det er et tydelig signal om at læretiden har vært verdifull – ikke bare for Aksel, men for hele kommunen.

Charlottenlund videregående skole, som Aksel kommer fra, har utfordringer med å skaffe nok opplæringsbedrifter til faget. Orklands erfaring er et bevis på at det er mulig å få til en gjensidig fruktbar relasjon – selv i en kommuneorganisasjon med mange krav og begrensede ressurser.

– Det har vært svært givende å ha Aksel hos oss. Den Aksel som nå avslutter læretiden, er en helt annen utgave enn den som kom inn døra for to år siden. Han tar med seg selvtillit, trygghet og ansvarsfølelse inn i sin nye jobb, sier Juul.

Orkland kommune satser på lærlinger

Orkland kommune er en aktiv og engasjert opplæringsbedrift – og satser tungt på lærlinger som en viktig del av fremtidens arbeidsliv. Når alle har startet opp i løpet av høsten 2025, vil kommunen ha hele 35 lærlinger fordelt på ulike fag. 20 av disse er helt nye nå i høst.

– Vi ser på lærlinger som en viktig ressurs og et ansvar vi som kommune skal ta. Det handler både om å sikre fremtidig rekruttering og å bidra til at unge får en trygg og meningsfull inngang til arbeidslivet, sier Juul.

Lærlinger er i dag synlige og verdsatte ressurser i store deler av kommunens tjenesteapparat – fra teknisk drift til helse og omsorg, fra mat og renhold til kommunikasjon og IT.

Fagområdene våre inkluderer:

• Helsearbeiderfaget
• Barne- og ungdomsarbeiderfaget
• Dataelektronikerfaget
• IT-driftsfaget
• Ernæringskokkfaget
• Innholdsproduksjonsfaget
• Brannforebyggerfaget
• Service- og administrasjonsfaget
• Byggdrifterfaget
• Renholdsarbeiderfaget

Å satse på lærlinger gir ikke bare unge en god inngang til arbeidslivet – det gir også Orkland kommune påfyll av fersk kompetanse, nye perspektiver og framtidige fagarbeidere.

Aksels råd til nye lærlinger

Aksel med filmkamera

Aksel i aksjon. Foto:Tonje Serine Bua

– Grip muligheten! Ikke vær redd for å prøve nye ting. Det er lov å gjøre feil, så lenge man lærer av det. Det å få jobbe praktisk med ekte oppgaver gir en helt annen læring enn skolebenken, sier Aksel.

🧰 Fakta om innholdsproduksjon

Hva er det?
Å lage, publisere og distribuere innhold på digitale flater – som tekst, video, grafikk og lyd.

Arbeidsoppgaver:

  • Planlegging og målgruppeanalyse
  • Produksjon av innhold (tekst, video, bilder og lyd)
  • Publisering på relevante plattformer
  • Analyse og optimalisering av effekt

Hvorfor er det viktig?

  • Bygger merkevare
  • Øker digital synlighet
  • Engasjerer målgruppen
  • Gir konkurransefortrinn

Hvem passer faget for?
Deg som liker kommunikasjon, digitale verktøy og kreativt arbeid. Teknisk innsikt og gode samarbeidsevner er en fordel.

Orkland kommune benytter i noen tilfeller kunstig intelligens (KI) som støtteverktøy i tekstutforming og informasjonsarbeid. Alle tekster kvalitetssikres av ansatte før publisering.