Inn i berget – ut i verden: Ny utstilling åpnet ved Orkla Industrimuseum

Bergmannen er selve symbolet på gruvedriften på Løkken Verk. Alle foto: Steinar Broholm Larsen
Lørdag 21. juni åpnet Orkla Industrimuseum en ny og etterlengtet utvidelse av hovedutstillingen – Ut i verden. Den bygger videre på Inn i berget, som åpnet i 2023, og som tar publikum med ned i fjellet og inn i gruvearbeidets historie. Nå fortsetter reisen – videre ut fra Løkken og ut i den store verden.
av Steinar Broholm Larsen
Sist oppdatert
Denne nye delen av utstillingen er en storsatsing som viser hvordan det lokale industrieventyret har trukket spor helt til storbyer som Chicago og ekspedisjoner til Afrika.
Og viktigst: Utstillingen er en hjertelig invitasjon til deg som bor her. Dette er en mulighet til å bli bedre kjent med den historien som har formet Løkken og bygdene rundt – og til å kjenne stolthet over alt som er skapt herfra. Bak utstillingens dører skjuler det seg ikke bare en historie for de spesielt interesserte. Her er det lagt til rette for en opplevelsesrik museumsreise for hele familien.
– Vi ønsker å ta folk med på en reise – både inn i fjellet og ut i verden. Det handler om å vise hvordan industrien herfra har påvirket mye mer enn bare lokalsamfunnet, sier museumsdirektør Are Hilstad.

Are Hilstad viser fram skjermen som på en god måte viser utviklingen av industriområdet på Grønøra.
Levende og engasjerende
Han står midt i Ut i verden-utstillingen, som er resultatet av flere års arbeid og samarbeid – blant annet med formidlingsmiljøet Ablemagic. Sammen har de gått dypt i arkiver, intervjuer og historiske spor. Resultatet er en levende og engasjerende fortelling fra 1600-tallet og frem til dagens høyteknologiske industri.
– Det vanskeligste har faktisk vært å velge bort. Det er over 360 år med historie, og vi kunne fylt mange haller. Men vi har prøvd å finne fortellingene som både gir innsikt og samtidig vekker nysgjerrighet hos de yngre, sier Hilstad.

Miniatyrutgaven av Thamspaviljongen, laget av Ola Naeraune, har fått plass i den nye utstillingen.
Sommerens museumsopplevelse – for deg som bor her
Orkla Industrimuseum inviterer nå både fastboende og tilreisende til å legge museumsbesøk inn i sommerplanene. Hilstad oppfordrer spesielt lokalbefolkningen til å ta turen for å få ny innsikt i sin egen historie. Utstillingen er spesielt tilrettelagt for familier, med interaktive elementer og formidling som gjør historien både forståelig og spennende – også for barn.
– Vi vil at folk skal kjenne stolthet over industrien herfra, og om hvordan lokalt arbeid på lille Løkken har skapt globale spor, avslutter Are Hilstad.
Utstillingen er åpen hele sommeren. Besøk museets nettsider Lenke til et annet nettsted, åpnes i nytt vindu. for åpningstider og billetter.

Kobber fra gruvene på Løkken har havnet mange steder i verden.

De historiske togvognene er fortsatt en sentral del av utstillingen.
Orkland kommune benytter i noen tilfeller kunstig intelligens (KI) som støtteverktøy i tekstutforming og informasjonsarbeid. Alle tekster kvalitetssikres av ansatte før publisering.
