Kulturmiljøplan for Orkland: I gang med befaringer

Tirsdag 18. juni gjennomfører Orkland kommune befaring på Nerøra på Orkanger. Bakgrunnen for befaringen er arbeidet med å lage kommunens aller første kulturmiljøplan. 

Planen skal være en oversikt over viktige kulturmiljøer og kulturminner i Orkland, og inneholde en plan for forvaltningen av disse. 

– Det vil bli gjennomført befaringer til utvalgte kulturmiljø i hele Orkland. Dette gjør vi for å for å få et godt grunnlag til å prioritere hvilke kulturmiljø Orkland ønsker å ta vare på for fremtiden.

Planen handler i denne omgangen først og fremst om bygninger og konstruksjoner, eksempelvis gamle hus, broer, veier og industribebyggelse, forklarer Grethe Krokstad, enhetsleder for plan og byggesak i Orkland kommune. 
I tillegg til befaring, blir det tirsdag registrert farger på hus på Nerøra. Registreringen gjøres ved at et lite elektronisk apparat settes inntil husveggen. 

– Det etterlater ingen merker på husene. Gjennom registrering av farger fra ulike deler av kommunen, skal vi lage en egen fargepalett for Orkland, sier Krokstad. 

Orkland kommune benytter i noen tilfeller kunstig intelligens (KI) som støtteverktøy i tekstutforming og informasjonsarbeid. Alle tekster kvalitetssikres av ansatte før publisering.